{Gregory Bassham – Eric Bronson: A Gyrk Ura filozfija}
Kiad: Bestline Kiads ve: 2003 (els kiads) Fordtk: Bki Gabriella, Fazekas Gergely, Fzessy Tams Oldalszm: 274 r: 2290 Ft
vtizedekkel a nagy m megjelense utn hatsa nem cskken - st. Az alaphoz mlt megfilmestsnek ksznheten sosem ltott mretekben vlt ismertt az oxfordi nyelvszprofesszor tndrmesje. Jelen vlogats Tolkien mveiben tallhat, egyes alapvet filozfiai krdsekre adott vlaszait igyekszik az olvas el trni. A szerzk (olyan tudsok, akik egyszerre jrtasak szakterletkn s Kzpfldn) eszmefuttatsai kztt van, amivel elsre egyet lehet rteni, s bizony van, amivel msodszorra sem. Br ez rtelemszeren nagyban fgg a befogad (vagyis az olvas) erklcsi rtkrendjtl, filozfiai elkpzelseitl. Egy biztos, a vlogatst nem javallott egy szuszra lenyelni, clszerbb fejezetenknt befogadni - s vlheten mg hatsosabb, ha barti krben meg is vitatjk a lertakat. Mindezeket termszetesen nem elrettentsl rom, mivel az t fejezet (A gyr, A boldogsg keresse, J s gonosz Kzpfldn, Id s halandsg, Befejezs s vgkifejlet) rsai tbbsgben knnyen rthetek, s nem ignyelnek klnsebb elkpzettsget, jrtassgot, legfeljebb nmi jzan szt.
rdekes pldul a J s a Gonosz mibenltnek taglalsa Scott A. Davison ltal. Arra keresi a vlaszt, hogy Tolkien kt klnll, egymssal egyenrtk „ernek” tartja, vagy a Szent goston ltal vallott nzetet hasznlja, mely szerint a J ltezhet Gonosz nlkl, de a Gonosz J nlkl nem. Sajnos az rs terjedelmbl kifolylag erre a krdsre nem kapunk egyrtelm vlaszt.
Eric Bronson az egzisztencialistkat tereli egy csoportba a tndkkel, kihangslyozva a mlt s a tapasztalatok szerept a jelen dntseiben. Ugyanilyen rdekes Joe Kraus rsa is, amelyben a modernizmus s a hagyomny fontossgt igyekszik felmutatni Tolkien mveiben. Mieltt azonban vgleg elmerlnnk a filozfia hatalmas tengerben, amelynek felsznt szmtalan irnyzat s felfogs ramlata borzolja - egyet ne felejtsnk el. Tolkien letmve nmagban is lvezhet, ehhez csupn annyi szksges, hogy meseknt fogjuk fel.
Tolkien kitallt vilga sokban klnbzik a minktl: Kzpfldn nincsenek forgalmi dugk, bosszant TV Shopok vagy pocsk valsgshowk, nincsenek vlsok, rgalmaz politikai hadjratok s srnl ersebb tudatmdost szerek sem.
Mindezek ellenre Kzpflde mgis hasonlatos a mi vilgunkhoz, hogy hasznos sszehasonltsokat vgezhessnk, s komoly tanulsgokat fedezhessnk fel. Tolkien s a Gyrk Ura hatsa felbecslhetetlen. Bassham s Bronson professzorok egy Szvetsget hvtak letre olyan tudsokbl, akik egyarnt kpzettek a filozfia tudomnyban s behatan ismerik Kzpflde vilgt. Megannyi krds szletett Tolkien lenygz hsi trtnete nyomn, amelyek valjban az etika, illetve a morlfilozfia alapvet krdsei: Lehet az emberfeletti ert jra hasznlni vagy a hatalom minden esetben rabul ejti az embert? Ltezik-e a hatalom "j" s "rossz" hasznlata morlis rtelemben? Lehetsgese-e sszhangban lni a termszettel s ms npekkel? Nem tartannk az rk letet unalmasnak s terhesnek? Vannak-e erklcsi s etikai korltai az uralkodsi vgynak? Hogyan akadlyozhatjuk meg a globlis, minden "npet" rint katasztrfkat?
Tolkien maga is remlte, hogy trtnetei segthetik olvasit a jobb emberr vlsban, s tudatosan vetett fel nhnyat a mitolgia, a valls s a filozfia legkomolyabb krdseibl.
Mg a legtapasztaltabb Tolkien-kutat is tall merengenivalt ebben a magval ragad gyjtemnyben, amely Frod s bartai trtnett egy ms, elgondolkodtat szemszgbl lttatja. Mint egy darab lembas, minden egyes tanulmny elgedett tesz egy napra - ami azt jelenti, hogy hrom htig evs helyett lehet olvasni ezt a knyvet. |