John Ronald Reuel Tolkien
 
1892 janur havnak harmadik napjn szletett a dl-afrikai Bloemfontein vrosban. desapja, a nmetorszgi szsz skkel bszklked Arthur Reuel Tolkien s desanyja, a tsgykeres angol Mabel Suffield kt vvel korbban kltztek Dl-Afrikba, mivel a banki tisztviseln Arthur csak itt remlhette, hogy sikerl feljebb lpnie a merev vllalati rangltrn.
J.R.R. Tolkien gyermekkort tragdik sora ksrte vgig, ezek kzl az elsre 1896 februr 15-n kerlt sor, amikor desapja Arthur vratlanul meghalt. Annak ellenre hogy Mabel kt gyerekvel, Johnnal s ccsvel Hilary-val egytt azonnal hazakltztt Angliba, az ekkor mindssze ngy ves J.R.R. szmos emlket megrztt az egzotikus fldrszrl.
A hazatr csald Mabel rokonainak kzelben, a walesi hatrtl nhny kilomterre, Anglia West Midlands rgijban telepedett meg, a szzadforduln gyakran vltoztatva lakhelyt, mivel az egyedlll anynak rendre gondot jelentett mg a lakbr elteremtse itt. 1900-ban J.R.R. anyja s nagynnje, May ttrt ttrt a katolikus hitre. Ez a dnts valdi csodabogrr tette a Tolkien csaldot egy olyan vidken, ahol szinte a teljes lakossg az anglikn rtus szerint imdkozott. A legenda szerint ezekben az vekben kezdett el az ifj J.R.R.ban kialakulni a furcsa nyelvekhez val vonzds, hiszen lakhelyhez kzel szmtalan olyan furcsa welsh-nyelv helysgnvvel tallkozott, mint amilyen pldul Senghenydd.
1904-ben Mabel Suffieldet az akkoriban mg gygythatatlan cukorbetegsggel diagnosztizltk, s nhny hnappal ksbb bele is halt a krba. A mindssze 12 ves J.R.R. teljesen rvn maradt. A kt Tolkien-fi neveltetsrl innentl kezdve nhai anyuk gyntatpapja, bizonyos Francis Morgan gondoskodott, aki J.R.R.-t az egyik legrangosabb birmingham-i magniskolba ratta be, s szllst is szerzett neki. Ebben a panziban ismerkedett meg a fiatalember a nla hrom vvel idsebb Edith Bratt-tel, aki annk ellenre vlt lete szerelmv s ksbbi felesgv, hogy Morgan atya egszen 21 ves korig eltiltotta tle.
A tizenves Tolkien mr elkprztatta tanrait s krnyezett csodlatos nyelvrzkvel, illetve klns vonzalmval a legelvarzsoltabb kzpkori nyelvek irnt. Mr tindzserknt kivlan ismerte a tudomny kt hivatalos nyelvt, a latint s a grgt, hszves korban pedig mr a finnt s az angolt is tkletesen tudta hasznlni. Tehetsgnek ksznheten viszonylag knnyen sikerlt bejutnia Oxfordba, ahol elszr filolgit, ksbb pedig a neki sokkal jobban fekv angol nyelvet s irodalmat tanult.
J.R.R. Tolkien 1916-17 folyamn az I. Vilghbor nyugati frontjn harcolt - pontosabban harcolt volna, mivel a koszos lvszrkokban hamarosan gy megbetegedett, hogy a hbor vgig egy birminghami krhzban kellett lbadoznia. Miutn felplt, llst vllalt a leeds-i egyetemen, 1925-ben pedig tanulmnyai helysznn, Oxfordban kapott katedrt, ahol egszen 1969-es nyugdjba vonulsig dolgozott. Ekkor mr javban munklkodott a ksbbi knyveinek vzat ad csodlatos vilgok, teremtmnyek s nyelvek kidolgozsn, ezekhez az alapot sokszor azok a mesk adtk, amelyeket lefekvs eltt meslt ngy gyermeke valamelyiknek.
Br nyelvszknt szmos sznvonalas tudomnyos munkt is publiklt, Tolkient mgis szpirodalmi mvei tettk vilghrv. Ezek kzl az els a Nagy-Britanniban 1937-ben megjelent Hobbit volt. A knyv a kiad vrakozsaival szemben azonnal hatalmas sikerr vlt, s angol nyelvterleten gyakorlatilag a mai napig iskolai ktelez olvasmnynak szmt.
A Hobbit megjelense utn Tolkien 17 ven t dolgozott lete fmvn, a Gyrk urn, amely vgl 1954-55-ben jelent meg elszr, hrom rszben. A knyv sikernek ksznheten a Tolkien csald anyagi gondjai vglegesen megolddtak, a jogdjakbl elrelthatlag mg nagyon sokig fognak jl lni az r leszrmazottai. 1969-ben J.R.R. Tolkien otthagyta oxfordi llst, s regsgre felesgvel egytt egy csendes tengerparti kisvrosba, Bournemuth-ba kltztt.
Tolkien mindssze kt ven t lvezhette bsgesen megszolglt nyugdjas veit, 1971-ben ugyanis meghalt felesge, Edith. Ezutn teljesen visszavonult a nyilvnossgtl, s visszakltztt Oxfordba egykori kollgiuma falai kz, ahol vgl 1973-ban elhunyt. Edith-el kzs srba temettk, az oxfordi Wolvercote temet katolikus rszlegbe.
|