{A TNDE NYELVEKRL}
A Kzpfldn l tndk, mg az idk hajnaln tbb csoportra szakadtak. Egyik csoportjukat a nyugtra tvoz eldk, msnven nemes tndk alkottk, akik kzl sokan ksbb visszatrtek Amanbl Kzpfldre, hogy itt ljenek szmzetsben. Msik jelents csoportjuk a sindk, vagy mskpp szrke tndk voltak, akik Kzpflde nyugati rszn, Beleriandban ltek. Ennek a kt csoportnak a nyelve az amivel Tolkien mveiben tallkozhatunk. Br a tndknek tbb (szmbelileg kisebb csoportja is volt) az nyelvkrl nem tudunk szinte semmit sem annak ellenre, hogy a harmadkor vgre nagyrszt k ltek mr csak Kzpfldn. De a Lrienben s a Bakacsinerdben l erdtndk is a sindk nyelvnek egy vltozatt beszltk. Az eldk nyelve a quenya volt. Ez a nyelv nyugatrl, Eldamarbl szrmazott. Ott az egyik si nyelv volt, az els melyet rsba foglaltak. A ksbb Amanbl tvoz szmztt eldk hoztk Kzpfldre, de sohasem vert gykeret a kznapi letben. Lassan httrbe szorult, s a szertartsok, nnepek, a tudomnyok s a versek nyelve lett. Egyesek szmra l, de a tbbsg szmra holt nyelv. Az els kor vgn rkez eldk jval kevesebben voltak mint a beleriandi sindk, az trsadalmukba olvadtak bele, s az nyelvket, a sindt vettk t kznapi hasznlatra. Ez a quenyval rokon nyelv.
Hangzkszlet
Mind a quenya mind a sinda nyelv megrtshez s megismershez fontos tisztban lenni a nyelv hangzkszletvel,mert az bc felptst teljes mrtkben ez hatrozza meg. A betk formja, alakja attl a hangztl (vagy hangz csoporttl) fgg amelyet jell.
Mssalhangzk
C - ezt mindig 'k'-nak ejtik CH - mint a Bach ch-ja DH - zngs 'th', mint pl.: clothes; tbbnyire d-bl szrmazik, de van, hogy 'nr'-bl F - mindig 'f'-nek hangzik, csak sz vgn 'v', ezrt sz vgn nem is rnak 'v'-t G - mindig 'g'-nek hangzik H - ha nincs mellette mssalhangz akkor sima 'h'; az 'r', 'l' s 'w' melett zngtlenti azokaz HT - csak quenya nyelvben fordul el, gy kell ejteni mint a nmet "acht" 'cht'-jt I - a sindban sz elejn magnhangz eltt 'j', egybknt mindig 'i' K - a 'c'-t ejtik mindig 'k'-nak, lnyegben azonosak L - sz elejn simn 'l', de magnhagnzk kzt, s sz vgn magnhangz utn palatalizldott LH - az L zngtlen prja pl.: a "szleng" sz beli 'l' NG - pl.: a "hang" beli 'ng' hangcsoport, sz elejn sima 'n' PH - mintha 'f' lenne, sz vgi 'f'-et mindig gy jellnek QU - csak a quenyban fordul el, 'kv'-nek ejtik R - pegetett 'r' RH - zngtlen 'r' S - zngtlen 'sz' TH - mint az angol "cloth"-ban, quenyban 'sz'-nek ejtik TY - mint a magyar 'ty', a 'k' vagy 't' s a 'j' sszeolvadsbl szletett V - a 'v', de szvgn 'f'-et hasznlnak helyette W - zngs 'w' HW - a 'w' zngtlen prja Y - quenyban a 'j'-nek felel meg, de sindban ez mssalhangz! HY - a 'hj' hancsoportnak felel meg, az 'szj' s 'khj' csoportokbl szrmazik
A quenya igen kedveli az 'nd', 'mb', 'ng', 'ngw' hangcsoportokat, s a 'b', 'g' 'gw' hangok szinte csak ezekben a csoportokban fordulnak el. A sindban viszont 'nd' helyett 'nn', 'mb' helyett pedig 'mm' ll. Br az 'nd' megnmaradt az egy sztagos szavakban s nhny rgi nvben. A sinda megtartotta az 'ng'-t, kivve a szvgeken.
Tolkien leggyakrabban a kvetkez mssalhangzcsoportokat alkalmazta: cc, ht, hty, lc, ld, ll, lm, lp, lqu, lt, lv, lw, ly, mb, mm, mn, mp, my, nc, nd, ng, ngw, nn, nqu, nt, nty, nw, ny, ps, pt, qu (a 'cw' szmra), rc, rd, rm, rn, rqu, rr, rt, rty, rs, rw, ry, sc, squ, ss, st, sty, sw, ts, tt, tw, ty, x (a 'ks' szmra).
Magnhangzk
Az 'i', 'e', 'o', 'u', 'a' s ezek hossz vltozata '', '', '', '' s '' mind a kt nyelvben megtallhat. A sindban azonban a hossz magnhangzkat egy sztagos szavakban trt kezettel jellik, a megnylt hangzsra utalva; pl.: "Dûn", de "Dnadn", mert az mr nem egy sztag. A quenya diftongusai (egy sztagnak szmtanak): 'ui', 'oi', 'ai', 'iu', 'eu', 'au', a tbbi mind ktsztag. A sinda diftongusai: 'ae', 'ai', 'ei', 'oe', 'ui' s 'au'. A hangsly mindig a diftongus elejn van. Kiejtsk: 'ai' = 'aj', 'ei' = 'ej', 'oi' = 'oj', 'ui' = 'uj', 'ae' = 'aj', 'oe' = 'oj'; a tbbit ahogy rjuk. Azok a magnhangzk amik nem alkotnak diftongust kln ejtendk, s ilyenkor az egyik fle kt pontot helyeznek (pl.: ) ezzel is jelezve hogy nincs egybeolvads. A sz vgi 'e' bett sosem nyelik el (mint az angolban szoks) ezrt ezt olykor gy jelzik, hogy sz vgi 'e' helyett ''-t rnak.
Hangsly
A hangsly kt sztag szban mindig az utols sztagon van.Hosszabb szavaknl az utols eltti sztagon, kivve ha annak a magnhangzja rvid s egy, vagy egyetlen mssalhangz se kveti, ekkor az azt megelz (htulrl harmadik) sztag lesz a hangslyos. |