Tolkien s a Kalevala
2004.04.20. 15:16
J. R. R. Tolkien valsznleg szzadunk egyik legismertebb rja. Kevesen tudjk rla, hogy szorgalmasan tanulmnyozta a finn nyelvet. A gyrk urnak trtnett rszben a Kalevala ihlette, A szilmarilok tndenyelve pedig finn alapokra pl.
J. R. R. Tolkien s a Kalevala
J. R. R. Tolkien valsznleg szzadunk egyik legismertebb rja. Kevesen tudjk rla, hogy szorgalmasan tanulmnyozta a finn nyelvet. A gyrk urnak trtnett rszben a Kalevala ihlette, A szilmarilok tndenyelve pedig finn alapokra pl.
Az angol John Ronald Reuel Tolkien (1892—1973) eredetileg nyelvsz volt. Mr iskols korban tanulmnyozta az angolt s az angol nyelv trtnett. Megismerkedett a kihalt gt nyelvvel is, s ez ers hatst gyakorolt r. Fantzija elragadta, s j szavakat kezdett teremteni: jtkbl kialaktott egy „j sgermn nyelvet”, az jgtot. Tolkien clja nem egy kommunikcit segt nyelv ltrehozsa volt, csupn a szpsg s a jelents egyestse izgatta. Valamivel ksbb kezbe jutott a Kalevala angol fordtsa. A finn mitolgia, mely egszen ms volt, mint az ltala korbban megismert germn s antik hitvilg, teljesen elragadta. Elhatrozta, hogy megismeri a m eredeti nyelvt. Tallt is egy finn nyelvtant az Oxfordi Egyetem knyvtrban. A finn nyelv rendkvl kzel llt nyelveszttikai elkpzelseihez. Ksbb gy beszlt a finn nyelvvel val tallkozsrl: „Olyan volt, mintha a pincben rgi palackokat talltam volna, melyek tele voltak korbban sosem zlelt minsg s aromj borokkal.” Tolkien azrt tanult meg finnl, hogy eredetiben olvashassa a Kalevala egyes rszeit. Egy dikklubban eladst is tartott a Kalevalrl, s kifejezte sajnlkozst, hogy az angoloknak nem maradt fenn olyan eredeti mitolgijuk, mint a finneknek. Miutn megismerkedett a finn nyelvvel, Tolkien felhagyott az jgttal kapcsolatos munkjval, s j nyelvet kezdett alkotni a finn alapjn. Ebbl fejldtt ki ksbb a Tolkien-rajongk szmra jl ismert quenya, a tndenyelv. A szilmarilokban s A gyrk urban a quenya a tndk snyelve: sajtos „tndelatin”, a tndedalok nyelve. Helena Rautala a quenya kutatsa sorn arra a megllaptsra jutott, hogy sok kzs vonsa van a finnel. Pldul a magnhangzk szma s rendszere is megegyezik. Tizent olyan sz is van, melyeknek alakja s jelentse megegyezik finn szavakkal, s tbb ms sz alakja arra utal, hogy a finnbl szrmazik. Ha figyelembe vesszk, hogy a quenya szkincs igen kicsi, az egyezsek szma feltnen nagynak tnik. Tolkien dikkorban messzire jutott nyelve fejlesztsvel, s verseket is rt rajta. Termszetesen a nyelv nem lehet teljes, ha nincsenek beszli, s a versek sem rthetek anlkl a trtnelem s vilg nlkl, amelyrl beszlnek. gy Tolkien nyelvnek htteret kezdett vzolni az ltala ismert mitolgik alapjn. Azonban kitrt az els vilghbor: Tolkien rgtn az egyetem befejezse utn a frontra kerlt, ott azonban megbetegedett, s hamarosan hazatrt. A krhzban kezdte rni azokat a mesket, amelybl megszletett A szilmarilok.
A Kalevala ktszeresen is hatott Tolkienre. Egyfell ihletet adott egy eposzhoz, melyet Tolkien Anglinak szeretett volna teremteni. Elkpzelse szerint ennek a kozmognikus (a vilg teremtsrl szl) mondktl a romantikus meskig terjed, egymshoz kapcsold mtoszokbl kell llnia. Ezeket a mtoszokat eredetileg a finn nyelv alapjn alkotott quenya nyelven mesltk volna. A quenyul beszl tndk lennnek e mesk hsei, s azt a vidket ahol kalandjaik jtszdtak, Kzpfldnek hvnk. A hbor utn Tolkien tudomnyos plyra lpett s vgl az angolszsz nyelvek professzora lett az Oxfordi Egyetemen. Tudomnyos munki mellett verseket publiklt s A szilmarilokat rta. 1937-ben jelentette meg hres gyerekknyvt, A babt. A trtnet A szilmarilokban megteremtett Kzpfldn jtszdik, m a ksbbi idkben. A knyv rendkvl sikeres volt, kveteltk Tolkientl a folytatst. Munkhoz ltott, s gy szletett meg valdi fmve, A gyrk ura (1954—1955). Tolkien tizenht ven t dolgozott eposzn. Ahogy munkjval haladt, egyre tbb kapcsolatot teremtett A bab, A gyrk ura s A szilmarilok kz. A tvoli mesefldn jtszd, vezredekre nyl trtnelemrl val vzija egyre tkletesedett. A szilmarilok sorsa az lett, hogy csupn A gyrk ura htterv vlt. Tolkien szerette volna egyben kiadni A szilmarilokat s A gyrk urt, de a kiadk elleneztk. A szilmarilokat furcsa s szrny stlus mnek tartottk. A legnagyobb akadly azonban az r perfekcionizmusa volt. Azt akarta, hogy A szilmarilok tkletes legyen, s illeszkedjen a tbbi Kzpflde-trtnethez. gy vgl is a m nem jelent meg, s Tolkien a befejezsvel tlttte nyugdjas veit. A feladat azonban tl nagy volt. Az vtizedek sorn rt klnbz verzik annyira ellentmondsosak voltak, hogy Tolkien maga sem tudta, melyek legyenek a vglegesek. Radsul hajlamos volt sokig csiszolgatni apr rszleteket s az ltala kitallt szavak etimolgiit. Tolkien halla utn fira, Christopherre maradt a feladat, hogy A szilmarilokbl egy tbb-kevsb egysges mvet szerkesszen. A munka egy valdi eposz sszelltsra emlkeztetett: sok, klnbz kor s ellentmondsos rszletbl kellett egysges mvet alkotni. Hasonl problmkkal kellett szembenznie, mint Elias Lnnrotnak a Kalevala megalkotsakor.
Az ihleten kvl Tolkien rszleteket is mertett a Kalevalbl. Ezeket a klcsnvett rszleteket azonban ma mr nehz felfedezni, mivel Tolkien alaposan tdolgozta ket, s gy illesztette a sajt maga alkotta mitolgiba. Vilgos a hasonlsg a Kalevala Kullervjnak s A szilmarilok Trin Turambarjnak trtnete kztt, de ms hasonlsgokat is felfedezhetnk. Pldul A szilmarilok teremt istennjnek neve, Ilvatar a finn Ilmatarra emlkeztet. Nhny alak is hasonl: A szilmarilokban szerepl kt kovcs Ilmarinenhez hasonl. A szilmarilok cme azokra a varzslatos kkvekre utal, melyeket a hatalmas tndeherceg idejn ksztettek, s amelyeket Morgoth, a fekete herceg elrabol s szaki erdjbe rejt. A szilmarilok arrl szl, miknt prbljk meg a tndk visszaszerezni az kkveket. A szilmarilok s a szamp kztti prhuzam nyilvnval. Tolkient ktsgtelenl a sampo sz titokzatossga ragadta meg: ennek eredete ugyanis ismeretlen. A szamp s a szilmarilok egyarnt fontos jelkpek, s a trtnet vezrmotvumai. Mindkt eposzban az rtk visszaszerzsre pl a cselekmny. Mg az gtjak is megegyeznek. A Kalevala hsei Pohjolbl (szakfldjrl), a tndk az szaki Thangorodrim hegyrl hozzk el kincsket. Mindkt hely nehezen megkzelthet s mindkettt szrnyek rzik. Hasonl az is, hogy a kincs vgl mindkt trtnetben elveszik. A szamp rszei sztszrdnak a vilgban; a szilmarilok kzl egy a fld mlybe, egy a tengerbe s egy az gre kerl.
Tolkien szerint A szilmarilok megrshoz az egyik lkst Kullervo trtnete adta. Trin Turambar trtnethez Tolkien nyilvnvalan a Kullervo-mondakr anyagbl mertett. Tolkien verzijt akr a Kullervo-trtnet feldolgozsnak is tarthatjuk. Mindkt trtnetet a kesersg s a vgzetszersg rzse hatja t. Mindkt hs szmkivetetett s gyllettel teli. Kzs tmjuk a testvrek kztti, tiltott szerelem, mely oda vezet, hogy a lnytestvr belefojtja magt a folyba, leleplezve ezzel a kapcsolat valdi termszett. Mind Kullervo, mind Trin sajt kardjba dlve vet vget letnek. ngyilkossguk eltt kardjukkal beszlgetnek, majd a markolatot a fldbe szrjk s a hallba vetik magukat. Ez az egyetlen eset, amikor Tolkien egyenesen a Kalevalbl mert. Br a hasonlsg nyilvnval, a kt trtnet kztt klnbsgek is vannak. Tolkien elbeszlse kitallt vilgnak s annak trtnetnek rsze. A szilmarilok stlusa is ms, mint a Kaleval, s ms hatsok is rtk. A legfontosabb klnbsg a kt m vilgltsban van. A Kalevala sok magnyos hsrl s a termszetkrl szl. Kullervo trtnete az ember rosszasgrl s az egyn lzadsrl, hajlthatatlansgrl szl. Trin trtnete viszont a tolkieni kozmolgiai keretbe illeszkedik, mely a katolikus hitre tmaszkodik. Br Trin hevessgvel bajt okoz, minden rossznak a forrsa vgl is a stnra emlkeztet fekete herceg, Morgoth, akinek legsttebb gonosztetteknt ppen Trin trtnete emltdik a mese elejn. Br a finn nemzeti eposz ktsgtelenl hatott Tolkienra, a felhasznlt anyagot az r beleolvasztotta mve egszbe. Elrte f cljt, hiszen j mitolgit teremtett, ami azonban sinek is tekinthet, s amely az szak-eurpai emberrl szl.
|